Viză de reședință la adresa părintească

04 february 2022 92

Buna ziua. Am viza de reședință la adresa unde eu m-am născut, adică în casa părintească, deși nu mai locuiesc acolo de mai mult de 20 de ani. Părinții au decedat și aș vrea să știu ce drepturi am conform legii? Suntem 3 copii din căsnicia părinților, două surori și un frate, dar ceilalți nu au viză de reședință în casa părintească. Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Viza de reședință nu va ofera nici un drept asupra imobilului!
Dstra sunteți in drept de a moșteni in calitate de descendent(copil), in acest caz urmează a va adresa la notar.
La caz, depinde cind anume au decedat părinții, și daca cineva din frați mai pretinde la moștenire sau puteți moșteni totul,... mai detaliat sunt mai mulți factori care urmează a fi analizați.

La notar pentru inceput aveți nevoie de:
Certificat deces
Certificat despre ultimul loc de domiciliu a părinților
Buletin si certificat nastere propriu.

05 february 2022