Viza de resedinta/pensie, medic

13 march 2019 39

Buna ziua. Daca doamna pensionara are buletin in care nu e indicata viza de resedinta permanenta pentru ca nu are unde, dar are viza de resedinta temporara, poata sa fie pusa la evidenta la policlinica si la posta sa primeasca pensia lunara/indemnizatia pentru drumuri?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Maria,

Persoana în cauză este în drept să solicite să i se acorde un medic de familie după locul de domiciliu temporar, precum și în altă instituție mediacală ce nu se află în raza domiciliului temporar.
De asemenea, persoana poate ridica pensia ce i se cuvine la oricare oficiu poștal

14 march 2019
Valentin Ciuric
  • Advocate

Bună ziua!

Ați putea găsi mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/viza-de-resedinta-i-ce-drepturi-ofera-si-care-este-procedura-inscrierii/

12 july 2020