Viză în Germania

06 may 2019 21

Bună ziua. Vă rog, am nevoie de o informație. Dorința mea cea mare este să-mi trimit copilul (15 ani) să-și continue studiile în Germania, la un liceu privat. Întrebarea este dacă pot să-l însoțesc. Limba o cunoaștem (nivelul B2). Cetățenie română nu deținem (am depus pentru cetățenie româna în august 2018). Putem pleca cu pașaport biometric?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Ieșirea temporară în baza pașaportului biometric este posibil pe o perioadă de pîna la 3 luni, dacă acest termen este încalcat, riscați deport.
Pentru a opta la aflarea pe teritoriul Germaniei pe o perioadă mai îndelungată, vă puteți adresa ambasadei/consulatului Germaniei la Chișinău.

12 may 2019