Viză pentru Anglia

28 june 2019 148

Bună ziua. Spuneți-mi, vă rog frumos, pot aplica la viză în Anglia dacă am datorii, adică credite neachitate? Au fost și judecăți și dosarul e transmis la executor, dar nu pot achita cu salariul din Moldova crescând singură 2 copii, dintre care unul invalid. Vreau să plec în Anglia pentru a rezolva problema. Voi putea sau nu? Multumesc frumos!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
obținerea vizei nu are nimic în comun cu obligațiile de plată a creditelor precum sunt enunțate, unica problemă, să nu vi se aplice interdicție de a părăsi țara ca măsură de siguranță pentru achitarea datoriei, atunci, în baza actelor MD nu veți putea ieși din țară.
Interdicția se aplică la... mai detaliat solicitarea executorului cu acceptul instanței de judecată, astfel urmează să fiți informată în acest sens.

29 june 2019