Voi primi indemnizatia de tanar specialist daca am absolvit doar Colegiul pedagogic?

30 january 2020 49

Am absolvit Colegiul pedagogic in anul 2019, iar acum sunt studenta la Universitatea de Stat din Tiraspol (cu sediul in Chisinau). De la 1 septembrie 2020 vreau sa ma angajez sa lucrez ca invatatoare de clasele primare. Voi primi indemnizatia de tanar specialist?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Tinerii specialiști absolvenţi ai instituţiilor de învăţământ profesional tehnic postsecundar pot beneficia de o astfel de indemnizație.

Pentru asta, trebuie să respectați condițiile din acest regulament, în special cele de la punctul 5: legis.md/cautare/getResults?doc_id=113849&lang=ro

18 june 2020