Volan pe dreapta

07 september 2019 205

Am intrat în țară cu documente românești, masina UK, cu prisme autocolante, stick-uk GB in spate. Am fost oprit noaptea si amendat, pe motiv că este interzisă deplasarea pe timp de noapte din cauza farurilor care pot orbi șoferii de pe contrasens. Are sens sa contestez procesul-verbal având în vedere că sunt in trafic internațional si am prismele autocolante corect amplasate?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Advocate trainee

Depinde pe ce data ati intrat in tara si cind vi s-a intocmit proces verbal.
Mai jos gasiti informatii suplimentare.

Buna,
Conform pct. 104 din Regulamentul Circulatiei Rutiere aprobat pring Hotarirea Guvernului Nr. 357 din 13.05.2009

"104. Vehiculul aflat în traficul internaţional poate să circule pe drumurile publice nu mai mult de... mai detaliat un an, cu o ulterioară întrerupere de cel puţin 24 ore.
Este interzisă deplasarea pe drumurile publice, pe timp de noapte, a autovehiculelor care au volanul amplasat pe partea dreaptă a axei longitudinale, cu excepţia celor aflate în traficul internaţional în tranzit."

10 september 2019