Vreau sa o decad pe fosta sotie din drepturile parintesti

06 may 2021 23

Buna ziua. Fosta sotie, cu care a ramas copilul nostru comun, nu are grija de acesta, isi vede de viata ei. Copilul a ajuns la spital. Vreau sa o decad din drepturile parintesti si sa iau copilul la mine. Ce anume trebuie sa fac? Care e procedura? Cu ce sa incep? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Este dificilă decăderea din drepturile părintești, îndeosebi cînd nu este în interesele copilului.
Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie... mai detaliat de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;

d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

07 may 2021