Vreau sa cumpar apartament care e pus sub sechestru din cauza datoriilor pentru servicii comunale

10 september 2020 293

Buna ziua! Vreau sa cumpar un apartament care e pus sub sechestru din cauza datoriilor pentru servicii comunale. Am fost la 2 notari cu stapanul apartamentului. Unul a zis ca nu se face contract de vanzare daca apartamentul e sub secestru, altul a intrebat daca suntem gata sa platim mai mult. si mi-a spus ca poate face un contract (nu a concretizat ce fel de contract), dar va trebui sa ahit in plus mai mult de o mie de lei. A cerut extrasul si certificatul de la cadastru, proprietarii nu aveau aceste acte si s-au dus sa le faca la ASP. Totul s-a oprit si nu am facut nimic! Proprietarii apartamentului vor avea aceste documente in 10 zile. Puteti sa-mi explicati ce fel de contract a avut in vedere ca va putea face notarul si de ce costa mai mult?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
în asemenea situații se poate fi vorba de întocmirea unui antecontract ce urmează a fi notat la Cadastru
astfel, după ce se va rezolva cu datoria și va fi ridicat sechestru, se va încheia contractul de bază de vînzare, în temeiul căruia veți deveni proprietar cu acte în regula

11 september 2020