Vreau sa cumpăr o casă

25 july 2021 147

Bună! Vreau sa cumpăr o casă la țară. Îmi puteți spune, vă rog, care e procedura și dacă stăpâna casei mai poate sta acolo după ce facem actele.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună. Trebuie să obţineţi de la Agenţia Servicii Publice (Centrul multifuncţional) Extrasul din Registrul bunurilor imobile şi Certificat de evaluare pentru bunul imobil, dup asta mergeţi la notar şi semnaţi tranzacţia de vânzare-cumpărare. După semnarea actelor, de regulă vânzătorii trebuie să elibereze bunul.

30 july 2021