Vreau să cumpar o parte din grădina vecinului

19 october 2019 90

Buna ziua. Doresc sa cumpar o parte din gradina vecinului pentru a o uni ulterior cu gradina mea ca sa pot sa imi construiesc o casa. Imi spuneti, va rog, care sunt primii pasi care trebuie interprinsi? Proprietarii au zis ca au toate actele in regula. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

În primul rând urmează a fi verificate actele de proprietate a vecinului pe terenul adiacent terenului Dvs..
Ulterior încheiați cu vecinul un ante contract la notar! În acest act este necesar sa se prevadă ca vecinul va diviza terenul său, cum îl va diviza și suprafață viitorului teren creat prin... mai detaliat divizare. La contract puteți atașa schița.
Dupa ce are loc divizarea terenului încheiați un contract de vânzare-cumpărare la notar!

19 october 2019