Vreau sa cumpăr un apartament care încă nu a fost privatizat

05 march 2021 18

Bună ziua! Vreau sa cumpăr un apartament în orașul Codru. Acest apartament a fost repartizat unei familii și nu este privatizat. Pentru a-l privatiza, locatarii trebuie să achite datoriile la asociație, care ajung la 3.000 Euro. Ei îmi propun să le dau jumătate din preț cu titlu de avans înainte ca să poată achita datoriile și serviciile juridice. Restul îl voi achita la urmă, când vor fi actele gata. Nu știu cum să procedez. Să fac această tranzacție?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Marina, eu vă propun să nu mergiți la o așa afacere, posisorii apartamentului sunt escroci, tu întereseazăte cine este posesorul apartamentului, membrii de familie. Conform Legii nr. 75, privatizarea trebue să aibă loc pînă în luna mai a. 2021, o să dovediți DVS să privatizați acest apartament sau... mai detaliat o să dovedească să privatizăre apartamentul posesorii actuali, e o întrebare delicată, nu face o așa tranzacție. O să suporți cheltueli.

06 march 2021