Vreau sa cumpar un apartament neprivatizat

20 october 2019 205

Buna ziua. Vreau sa cumpar un apartament care nu este privatizat. Proprietara este o doamna de varsta inaintata care doreste sa plece la fiica ei peste hotare. Proprietar este sotul doamnei care este decedat. Vreau sa intreb: poate doamna sa vanda apartamentul de una singura, sau este nevoie si de acordul copiilor dansei? Si care sunt riscurile pentru viitorul proprietar in cazul imobilului neprivatizat?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Pentru a va vinde imobilul este necesar ca Doamna sa finisezi procedura de privatizare ceea ce presupune încheierea contractului de vânzare-cumpărare cu transmite în proprietate privata a bunului imobil.
Astfel, urmează a se identifica cine era chiriașul principal și persoanele incluse în bonul de repartiție.
Dacă, în calitate de chiriaș principal a... mai detaliat fost soțul Doamnei respective, iar dânsa împreună cu copii, membri familiei chiriașului principal și succesori, urmează să depună o cerere de chemare în judecată împotriva Direcției Generale Economie, Reforme și Relații Patrimoniale a Consiliului Municipal Chișinău (sediul:str. Columna 106) privind recunoașterea dreptului de proprietate asupra bunului imobil în ordinea succesiunii legale după decesul lui X de către soția acestuia și copii.
După ce doamna obține o hotărâre judecătorească în acest sens, urmează să se epuizeze termenul de contestare cu apel pentru a intra în vigoare și a înregistra hotărârea dată la Agenția Servicii Publice.
Abia după ce este înregistrat dreptul de proprietare al succesorilor în Registrul bunurilor imobile puteți cumpăra bunul de la persoanele respective.

20 october 2019