Vreau sa cumpar un automobil, dar am datorii si ma tem ca va fi sechestrat

03 may 2023 100

Buna ziua. Am cateva credite pe care nu le=am rambursat. Datoria se ridica la aproximativ jumatate de milion de lei. Sunt casatorit si as vrea sa cumpar un automobil. Exista vreo modalitate de a inmatricula automobilul pe numele sotiei, fara riscul ca acesta sa fie confiscat? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Ion.
Este posibil, înregistrați automobilul pe soacră, iar aceasta va dona automobilul soției.
Această schemă este viabilă dacă soția nu răspunde și ea pentru creditele respective.

Codul familiei prevede:

Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor

(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute... mai detaliat prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.

Articolul 24. Urmărirea bunurilor soţilor

(1) Fiecare soţ răspunde pentru obligaţiile proprii cu bunurile proprietate personală şi cu cota-parte din proprietatea în devălmăşie, care poate fi determinată de către instanţa judecătorească la cererea creditorului.

(2) Soţii răspund cu întreg patrimoniul lor pentru obligaţiile care au fost asumate în interesul familiei, fie şi numai de unul dintre ei, precum şi pentru repararea prejudiciului cauzat ca urmare a săvîrşirii de către ei a unei infracţiuni, dacă prin aceasta au sporit bunurile comune ale soţilor.

03 may 2023