Vreau sa dau lectii de pian

30 april 2022 45

Buna! Daca doresc sa deschid un studiou muzical si sa dau lectii de pian, este suficient ca am studii in domeniul muzical, sau trebuie sa fac si un curs de pedagogie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
atît timp cît aceste lecții țin de dezvoltare, hobby sau altă formă de cumulare de cunoștințe pe domeniu, nu este necesar studii speciale sau implicarea pentru acreditare la ministerul învățăîntului.
este vorba de o activitate de dezvoltare pe cont propriu, la caz, am asemenea persoane care oferă cursuri de design și... mai detaliat totul e ok.
ar fi bine să aveți un contract pentru efectuarea cursurilor, astfel o să fiți asigurați din punt de vedere al drepturilor și obligațiilor inclusiv plata pentru cursuri.

04 may 2022