Vreau sa decad din drepturi pe tata copilului

21 june 2019 190

Buna ziua. Am un băiețel de 6 anișori din prima căsătorie pe care îl cresc singura. Tatăl copilului nu plătește nici un leu copilului de 2 ani, nu suna, nu se interesează. Când e graficul de întrevedere, vine numai bunica (mama lui) dupa copil. Sunt căsătorită a doua oară. Soțul imi iubește foarte mult copilul. Copilul, dupa ce pleaca la ei, vine acasă si parca e alt copil, il învață să-l lovească si sa nu-l asculte, sa ii zică că nu-i tatăl lui, deși acest il creste de la 2 anișori. Cum as putea sa fac sa rup orice legătură cu aceasta familie?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Nicoleta.

Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti doar dacă se încadrează în următoarele temeiuri:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac... mai detaliat abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicând violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvârşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri când aceasta o cer interesele copilului.

Decăderea din drepturile părinteşti are loc numai pe cale judecătorească.

Vedeți art. 67-69 din Codul familiei: http://www.legis.md/cautare/rezultate/112685

30 september 2019