Vreau sa demisionez

20 june 2018 29

Activez la un lucru sezonier, 7-8 luni pe an, restul lunilor firma imi pune concediu din cont propriu automat. Vreau sa demisionez, dar firma ma obliga sa lucrez 14 zile conform Codului muncii. Lucrul se incepe peste cateva zile, insa cererea mi-au zis sa o scriu acum, vor sa imi dea haine de lucru pe care le voi purta 14 zile si voi fi obligat sa le achit din banii mei fiindca salariu nu imi vor da. Va rog foarte mult, lamuriti-ma ce sa fac, si va rog nu prin linkuri. 14 zile se socot si zilele libere?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Ion,
Codul muncii spune clar ca urmeaza sa munciti 14 zile pana a pleca, calculate din momentul inregistrarii cererii. Forma de care spuneti dvs. nu poate fi pusa in sarcina angajatului, aceasta este obligatia angajatorului. In final este vorba de 14 zile calendaristice.

20 june 2018