Vreau să demisionez din motivul condițiilor

27 may 2020 71

Bună ziua. Vreau să demisionez din cauza condițiilor impuse și încălcarea contractului, în care este scris că trebuie să lucrez 7 ore, 6 zile din 7, însă în realitate sunt impus să lucrez 9 ore și încă nu am avut liber (ce-i drept lucrez de 8 zile). Am fost amenințat cu concedierea pe articol, mi-au zis că trebuie să lucrez încă 2 săptămâni minim, însă nu mi-au dat voie să scriu cerere de demisie. Cum să procedez?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Alexandru,

Trebuie să vă adresați la Inspeția Muncii cu o plângere. Sunt încălcări foarte grave a legislației muncii.

27 may 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Cererea de demisie o puteți scrie și pune in plic cu expedierea acesteia cu aviz de recepție pe adresa angajatorului.
Astfel din data cind va fi confirmat recepția, urmează să activați 14 zile calendaristice și atît.

Sau puteți face uz de prevederile art 85 alin 2 daca va încadrați în una din... mai detaliat situații
În caz de demisie a salariatului în legătură cu pensionarea, cu stabilirea gradului de dizabilitate, cu concediul pentru îngrijirea copilului, cu înmatricularea într-o instituţie de învăţămînt, cu trecerea cu traiul în altă localitate, cu îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 14 ani sau a copilului cu dizabilităţi, cu alegerea într-o funcţie electivă, cu angajarea prin concurs la o altă unitate, cu încălcarea de către angajator a contractului individual şi/sau colectiv de muncă, a legislaţiei muncii în vigoare, angajatorul este obligat să accepte demisia în termenul redus indicat în cererea depusă şi înregistrată, la care se anexează documentul respectiv ce confirmă acest drept.

27 may 2020