Vreau sa depun cerere pentru pensie alimentara

24 july 2019 101

Vreau sa divortez de persoana cu care sunt in a doua casatorie, e aceeasi persoana. Din prima casatorie avem un copil si din a 2 - inca unul. Cum desfac casatoria si cer pensie alimentara pentru ambii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
atît timp cît acesta este tatăl a ambii copii, se solicită amiabil divorțul care se poate înregistra prin intermediul Stării civile, dacă nu merge, se depune acțiune de divorț în instanță.
Cu încasarea pensiei, situația e similară, dacă amiabil nu se soluționează, se depune cerere în instanța de judecată,... mai detaliat cu solicitarea încasării sumei pensiei pentru ambii copii, pînă la majorat.

24 july 2019