Vreau sa divortez

11 september 2020 221

Buna ziua. Vreau sa divortez de sotul meu, avem 2 copii minori si urmeaza sa-l nasc pe al 3-lea. Nu avem bunuri in comun. Puteti sa-mi spuneti de unde sa incep si cu ce?Vreau sa-mi plateasca pensia alimentara si desigur copiii sa ramana cu mine.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
dacă nu sunt careva obiecții privind divorțul și stabilirea domiciliului copiilor, vă puteți adresa la Organul de stare civilă sau prin intermediul unui notar să întocmiți un contract privind situația de mai departe, adică cuantumul pensiei alimentare cît și stabilirea domiciliului copiilor.
În caz că sunt divirgențe, cazul se va soluționa... mai detaliat prin intermediul instanței de judecată.

11 september 2020