Vreau sa divortez

20 march 2022 148

Buna ziua. Eu sunt cetateanca a Moldovei si sunt casatorita cu un cetatean strain. In prezent ma aflu in Moldova cu 2 copii minori, de 4 ani si 1 an, iar sotul este plecat peste hotare. Vreau sa divortez. Pot depune cererea fara prezenta sotului? Nu avem averi comune.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Ludmila, da se poate legea vă permite să înaintați o cerere la divorț, puteți apela la viberul de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta.

21 march 2022
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Anume în situația când unul dintre soți este plecat peste hotare, oferă posibilitatea de a solicita desfacerea căsătoriei prin instanța de judecată.
Prin urmare, urmează sa apelați la un avocat pentru a înainta in interesele Dvs o cerere de desfacere a căsătoriei și care vă va explica pe parcurs... mai detaliat restul pașilor.

Succes.

21 march 2022