Vreau sa divortez, dar sotul nu este de acord

02 april 2023 73

Buna ziua. Vreau sa divortez, dar sotul nu este de acord. Nu avem copii si nu avem niciun fel de bunuri de impartit. Cum procedez in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună. În lipsa acordului soțului la desfacerea căsătoriei, acesta are loc prin intermediul instanței de judecată.
Instanţa judecătorească va desface căsătoria dacă va constata că convieţuirea soţilor şi păstrarea familiei în continuare sînt imposibile.

02 april 2023