Vreau sa divortez si sa iau copii peste hotare

12 may 2021 23

Buna ziua. Vreau sa divortez. Avem 3 copii minori. Cum pot fi sigura ca copii vor ramane cu mine si cum as putea sa-i iau peste hotare. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca nu există o înțelegere in privința divorțului si stabilirea domiciliului copiilor, va fi cazul sa va adresati in judecată.
Totodată, pentru a stabili domiciliul copilului minor peste hotare urmează a obține acordul soțului, daca un asemenea acord este lipsă sau se refuză, tot prin intermediul instanței de judecată puteți opta... mai detaliat pentru substituirea acestui acord prin hotărârea judecătorească.

Pe tru ca copii sa ramînă cu dumneavoastră, urmează sa dețineți prove care ar adeveri faptul ca le puteți oferi condiții de trai bune, inclusiv peste hotare, loc de trai, școală, implicare in cheltuieli de dezvoltare si altele.

13 may 2021