Vreau să iau copilul să locuiască cu mine în Spania

17 september 2020 24

Bună! Am un copil de 7 ani și mă aflu în Spania. Eu am cetățenie română, dar băiatul nu are. Vreau să-l iau aici ca să locuiască cu mine, dar tatăl copilului nu-mi da acordul, deși el nu achită pensie alimentară, nu se vede cu copilul și nu participă în niciun fel în viața acestuia de la vârsta de 2 ani. Sunt deja 5 ani în care copilul practic e fără tată, doar îi poartă familia? Aici la școală nu-l pot da, îmi cer acordul tatălui. Ce pot face?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Acordul Tatălui poate fi înlocuit doar prin intermediul unei hotărîri judecătorești în acest sens.

18 september 2020