Vreau sa ma stabilesc cu domiciliul peste hotare impreuna cu copilul minor

07 october 2019 64

Sunt divortata, am un copil minor care primește pensie alimentara. Tatal nu vede copilul pentru ca este plecat peste hotare. Domiciliul copilului este cu mama in Moldova. Vreau sa plec cu copilul cu domiciliul peste hotare. Fostul sot nu-mi da acordul. Ce sa fac? Este vreo esire din situația asta? Să-l decad din drepturi? Nu am nevoie de banii lui. El oricum nu-și asuma responsabilitati ca părinte, doar achita pensie.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

În cazul Dvs. este necesar ca tatăl copilului să vă elibereze o declarație fie legalizată de un notar fie fie de consulul RM din țara în care se află. Declarația respectivă trebuie să includă țara de destinație unde se va stabili cu traiul permanent.
Pentru a solicita acest acord trebuie să... mai detaliat expediați o cerere în adresa tatălui, după care, neavând un răspuns vă adresați în instanța de judecată pentru a obține ohotărâre judecătorească prin care instanța substituie acordul tatălui la stabilirea domiciliului permanent al copilului cu mama în țara (se indică țara expres).

DECĂDEREA DIN DREPTURILE PĂRINTEȘTI ÎN NICI UN CAZ NU ESTE O SOLUȚIE ȘI NU VĂ AJUTĂ CU NIMIC, DEOARECE SE REFERĂ LA CU TOTUL ALTCEVA ȘI URMĂREȘTE ALT SCOP.

07 october 2019