Vreau să plec cu copilul în străinătate, dar nu mai știu nimic de tatăl lui

01 july 2019 32

Buna ziua! De 7 ani sunt divorțată de tatăl copilului în vârstă de 9 ani. As dori sa plec cu el în străinătate, dar nu mai știu nimic de talal copilului pentru a-mi da acordul. Specific ca suntem divorțați la notar! Va rog, ajutați-mă. Ce este de făcut?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Stimată Dna Maria,
Am impresia ca desfacerea căsătoriei a avut loc într-o alta țară motiv din care vreau sa concretizeze dacă tatăl copilului, copilul sau Dvs aveți sau nu cetățenia Republicii Moldova?
În cazul în care răspunsul este da, atunci urmează să expediați în adresa tatălui copilului o notificare la adresa... mai detaliat ultimului domiciliul oficial înregistrat pe teritoriul Republicii Moldova prin care îi solicitați eliberarea unei declarații legalizate notarial în vederea stabilirii domiciliului copilului minor în țara în care urmează să vă stabiliți.
Potrivit legislației Republicii Moldova pentru ieșirea din tara în scop de vizite scurte a copilului nu e necesar acordul tatălui fiind suficient ca minorul să fie însoțit doar da către unul din părinți.

01 july 2019