Vreau sa plec la mama in Cipru

25 march 2018 25

Buna ziua. Am 17 ani si am o problema mare. Parinti mei sunt divorțați, eu locuiesc cu tata. Problema este ca doresc sa plec la mama (ea se afla in Cipru), dar tata nu doreste sa imi dea acordul. Pot eu sau mama sa facem ceva pentru ca eu sa plec?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Daniel,
Mama urmează să se adreseze în instanța de judecată după ce-i trimite o cerere tatălui să-i ofere acordul. Un asemenea proces judiciar durează, s-ar putea să împlinești între timp 18 ani.
Va fi necesar ca mama să te însoțească sau tatăl să împuternicească o altă persoană până ajungi la mama.
Sau... mai detaliat aștepți împlinirea vârstei de 18 ani, moment din care poți călători liber.

26 march 2018