Vreau sa plec la munca peste hotare ca sa intorc datoriile

05 april 2021 27

Buna ziua. Am probleme cu creditorii pentru ca nu am achitat la timp. Vreau sa ajung la un compromis cu ei, dar unul din ei ma injura si este agresiv. Asta e normal? Eu vreau sa plec peste hotare ca sa intorc datoriile. Voi putea pleca sau nu? Va rog din toata inima, dati-mi un sfat ce sa fac.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Daca nu ati fost acționat in judecată, nu are de unde sa apara careva interdicții pentru a parasi țara.
Pentru a fi sigur ca nu sunt interdicție de a parasi țara, puteți solicita de la poliția de frontieră informații in acest sens, informația e cu plată.
Puteți sa incheiați cu creditorii un... mai detaliat acord de reeșalonarea pentru a putea cîștiga ceva timp.
Aveți grijă ca pe perioada cind sunteți plecat sa nu va treziți cu acțiune în judecată. Totuși daca apar asemenea actiuni, ar fi bine sa aveti o persoana care sa va tina la control situația cit si potențial sa terfiverseze putin pentru a va putea oferi timp pentru ca sa cumulati careva sume.

05 april 2021