Vreau să plec peste hotare cu copilul de 3 ani

27 march 2020 321

Bună ziua. Sunt divorțată vreau să plec peste hotare cu copilul de 3 ani. Fostul soț nu este in țară, însă este de acord sa ies cu copilul. Pot să fac procură la notar fără ca să fie fostul soț în țară? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Nu e procură cu declarație, procură este pentru bunuri(lucruri).
Declarația urmează a fi întocmită de soț și transmisă dumneavoastră pentru a putea stabili viza de reședință a minorului peste hotare.

28 march 2020