Vreau sa plec peste hotare si trebuie sa stiu daca am interdictie

08 january 2020 154

Buna ziua. Am o datorie la un operator de telefonie mobila si in ultima scrisoare spune ca trebuie sa ma prezint la judecata si nu trebuie sa parasesc R Moldova. Pot pleca peste hotare? Vreau sa plec peste hotare si trebuie sa stiu daca am interdictie.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Doina,

Trebuie să văd scrisoare care ați primit de la judecată, posibil, a fost aplicată asigurarea acțiunii cu aplicarea interdicției de a părăsi țara.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

09 january 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
pentru a investiga acest capitol și a fi convinsă sută la sută, puteți depune o cerere la poliția de frontieră, pentru a fi informați dacă aveți sau nu interdicție de a părăsi țara
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte, din cîte știu serviciul este contra plată.

această interdicție nu se aplică foarte ușor, iar existența unei cauze... mai detaliat în instanța de judecată nu este temei pentru a presupune asupra existenței sau lipsei interdicției de a părăsi țara.

09 january 2020