Vreau sa schimb numele de familie in certificatele de nastere ale copiilor

11 may 2021 19

Buna ziua! Am doi copii, dar nu sunt casatorita cu tatal acestora, care este cetatean bulgar. Copiii poarta numele lui si el este inscris in certificatele de nastere ale copiilor. El nu contribuie cu nimic la intretinerea copiilor. Vreau sa schimb numele de familie al copiilor in al meu si sa le fac copiilor acte romanesti. Ce trebuie sa fac pentru asta. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Bună ziua Dmna. Viorica,
La solicitarea Dvs, vă pot comunica următoarele, potrivit codului familiei, Articolul 56. Schimbarea numelui de familie şi prenumelui copilului:
(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul stare civilă poate schimba numele de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta... mai detaliat de 16 ani.
Pentru a depune cererea adresațivă la Agenția Servicii Publice, în incinta instituției veți primi mai multe informații concrete. La fel este obligatoriu acordul copiilor la schimbarea numelui de familie care deja au atins vîrsta de 10 ani.
Mult succes.

12 may 2021