Vreau sa stabilesc domiciliul copilului cu mine

09 march 2020 26

Buna ziua. Vreau sa stabilesc domiciliul copilului in varsta de 2 ani si 8 luni cu mine. Cu tatal copilului nu am fost casatorita in R. Moldova, doar am fost logoditi la biserica in alt stat. Ce ar trebui sa fac, ca sa stabilesc domiciliul copilului meu (el are 2 cetatenii) cu mine. Va rog mult sa-mi dati un sfat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Tatăl este indicat în certificatul de naștere al copilului?
Dvs. ar trebui sa depuneti o cerere in instanta de judecata din Republica Moldova sau unde doriti să fie stabilit domiciliu privind stabilirea domiciliului copilului cu mama adică cu dvs.
Totodată sunteți în drept să solicitați și pensia de întreținere după... mai detaliat caz.

10 march 2020