Vreau sa știu precis daca nu este nevoie de procura de la părinți

30 july 2019 17

Eu am 17 ani, sunt casatorita. Pot pleca fara procura de la părinți si fara sot peste hotare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
E posibil.
Articolul 26. Capacitatea deplină de exerciţiu a persoanei fizice
(1) Capacitatea deplină de exerciţiu începe la data cînd persoana fizică devine majoră, adică la împlinirea vîrstei de 18 ani.
(2) Minorul dobîndeşte prin căsătorie capacitate deplină de exerciţiu. Desfacerea... mai detaliat căsătoriei nu afectează capacitatea deplină de exerciţiu a minorului. În cazul declarării nulităţii căsătoriei, instanţa de judecată îl poate lipsi pe soţul minor de capacitatea deplină de exerciţiu din momentul stabilit de ea.

Suplimentar contactați poliția de frontieră pentru confirmare.

04 august 2019