Vrem cu soțul să cumpărăm un imobil, dar nu știm cine va fi considerat proprietar

05 august 2020 51

Buna ziua! Noi cu soțul suntem căsătoriți de 9 ani, avem 2 imobile în proprietate comună. Acum dorim sa vindem totul și să cumpărăm un imobil mai mare. Cum se face acum înscrierea în actul de vânzare-cumpărare și cine va fi proprietar? Tot ambii ca mai înainte, sau legea prevede altfel acum?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bunul va aparține ambilor soți cîte 1/2

05 august 2020
Triboi Mihai
  • Legal consultant

Bună ziua!
Bunul va aparține ambilor soți ca proprietate comună în devălmășie (fără ca vreun soț să fie titularul unei cote-părți determinate din dreptul de proprietate). Ca parte a contractului de vânzare-cumpărare poate fi și un singur soț, iar celălalt soț va fi recunoscut proprietar în baza prevederilor legale. Se recomandă... mai detaliat totuși ca ambii soți să fie prezenți la notar.

05 august 2020