Vrem sa procuram un apartament

24 may 2021 21

Buna ziua. Vrem sa procuram un apartament pentru fiul nostru, care este persoana cu dizabilitati. Ce acte trebuie sa avem? Cum fac rost de dovada provenientei banilor (sunt acumulati de multi ani din salariu)? Ce acte trebuie sa pregateasca vanzatorul?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Urmează să concretiați gradul/forma dizabilității pentru a aprecia capacitatea lui de exercițiu și anume dacă este în posibilitatea de participa la încheierea actelor juridice.

Proveniența banilor nu este solicitată în asemenea tranzacții.

Verificați atent calitatea vânzătorului și anume dacă acesta întradevăr este proprietarul apartamentului potrivit extrasului din registrul bunurilor imobile și... mai detaliat lipsa datoriilor către furnizori.

La notar aveți de nevoie de buletinele de identitate, să verificați necesitatea existenței acordului soțului/soției vânzătorului daă se află în căsătorie sau nu la ca urmează să prezinte certificat de divorț sau de căsătorie.
- Extrasul din registrul bunurilor imobile;
- Actul în baza căruia a obținute dreptul de proprietate deobicei fiind actul de V-C etc (unde este inclusă și evaluarea apartamentului inclusiv) în caz de necesitate se face evaluarea imobilului, adică costul acestuia.

24 may 2021