Жилищный вопрос

06 october 2020 256

Могу ли я, собственник квартиры, выписать члена семьи, который участвовал в ее приватизации, без его согласия?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
dacă persoana a participat la privatizare, rezultă că este coproprietar, în asemenea cazuri, nu puteți atenta asupra drepturilor acestora asupra imobilului. Dacă acordul la privatizare a fost viciat, puteți contesta dreptul apărut, dacă persoana a fost minoră, ele se includ automat.

Mergeți la direcția privatizare, solicitați certificat privind participanții la privatizare,... mai detaliat dacă persoana a fost înscrisă ca participant, rezultă că procedura a fost respectată, pînă la proba contrarie, chair dacă nu este înregistrată ca coproprietar la ASP Cadastru

07 october 2020