Zi de odihnă

31 may 2019 31

Buna ziua. Ziua de 1 iunie 2019 se consideră zi oficială de sărbătoare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Nu
Articolul 111. Zilele de sărbătoare nelucrătoare
(1) În Republica Moldova zile de sărbătoare nelucrătoare sînt:

[Art.111 al.(1) partea introductivă în redacția LP19 din 11.03.19, МО94-99 din 15.03.19 art.159]
... mai detaliat a) 1 ianuarie – Anul Nou;
b) 7 şi 8 ianuarie – Naşterea lui Isus Hristos (Crăciunul pe stil vechi);
c) 8 martie – Ziua internaţională a femeii;
d) prima şi a doua zi de Paşte conform calendarului bisericesc;
e) ziua de luni la o săptămînă după Paşte ( Paştele Blajinilor);
f) 1 mai – Ziua internaţională a solidarităţii oamenilor muncii;
g) 9 mai – Ziua Victoriei şi a comemorării eroilor căzuţi pentru independenţa Patriei;
g1) 9 mai – Ziua Europei;
h) 27 august – Ziua Independenţei;
i) 31 august – sărbătoarea „Limba noastră”;
i1) 25 decembrie - Naşterea lui Iisus Hristos (Crăciunul pe stil nou);
j) ziua Hramului bisericii din localitatea respectivă, declarată în modul stabilit de consiliul local al municipiului, oraşului, comunei, satului.

Oficial e zi de sărbătoare dar nu se include la zile libere

01 june 2019