Zile de sarbatoare nelucratoare in concediu

21 february 2020 812

Daca zilele de sarbatoare nelucratoare sunt in timpul concediului meu anual, dar nimeresc sambata sau duminica, ele se adauga la concediu sau nu? Sunt platite sau nu
(am grafic de lucru nenormat - in schimburi). Multumesc!

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Ion,

Conform art. 113 alin. (1) Codul Muncii RM, tuturor salariaţilor li se acordă anual un concediu de odihnă plătit, cu o durată minimă de 28 de zile calendaristice. Astfel se ia in calcul zilele calendaristice nu lucrătoare/nelucrătoare. Drept urmare, zilele de odihnă (sâmbata, duminică), zilele de sărbătoare nelucrătoare,... mai detaliat care se contrapun cu concediul Dvs, sa calculează în durata concediului, și se plătesc corespunzător.

22 february 2020
Andriana Brasoveanu
  • Legal consultant

Salut Ion,

Artur are perfecta dreptate, doar tin sa mentionez ca zilele de sarbatoare nu se includ in zilele de concediu anual platit. Deci daca ati luat 14 zile calendaristice de concediu platit din care 2 zile sunt declarate oficial zile de sarbatoare, atunci se calculeaza doar 12 zile de concediu... mai detaliat anual platit.

25 february 2020