Zile declarate libere

03 june 2019 51

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, afirmatia ca "hotărârile de Guvern privitoare la zilele de odihnă prin care unele zile sunt declarate zile de odihna nu sunt aplicabile sectorului privat" este adevarata? In baza la care norme? Si trebuie directorul sa emita vreun ordin ca salariatii intreprinderii vor munci in aceste zile declarate libere de Guvern si nu vor recupera in zilele declarate de munca? Multumesc.

Jurist comments 2

Victor Baciu
  • Legal consultant

.

05 june 2019
Victor Baciu
  • Legal consultant

Violeta,

În opinia mea, legea urmează a se interpreta în modul următor:

Veți putea observa că norma legală care stabilește dreptul Guvernului de a transfera zilele de repaus (de lucru) în alte zile (art. 111 alin. (5) din Codul muncii), nu face distincție între categoriile salariaților cărora li se aplică (din sectorul... mai detaliat public sau privat), prin urmare, Hotărârile Guvernului au o aplicabilitate generală.

Respectiva concluzie se bazează chiar pe prevederile unor Hotărâri de Guvern privind transferul unor zile de odihnă (ex. HG nr. 89/2018), care stabilesc că "Ministerele, alte autorităţi administrative centrale, conducătorii întreprinderilor, instituţiilor şi organizaţiilor vor asigura, în zilele considerate lucrătoare, activitatea eficientă a unităţilor subordonate".

Angajatorul se poate conforma respectivei Hotărâri sau poate să vă atragă la muncă, având în vedere propriul program, în acest caz, dumneavoastră trebuie să beneficiați de o compensație pentru munca prestată în zilele de sărbătoare nelucrătoare.

Nu în ultimul rând, angajatorul ar trebui să emită un ordin care specifică faptul că persoanele sunt atrase la muncă în respectivele zile.

06 june 2019