Cat timp imi permite legea sa conduc pe teritoriul Republicii Moldova cu un permis de conducere strain?

2 октября 2021 1034

Buna ziua. Cat timp imi permite legea sa conduc pe teritoriul Republicii Moldova cu un permis de conducere strain? Sunt cetatean al RM, iar tara care a eliberat permisul de conducere este membra a Conventiei de la Viena privind circulatia rutiera. Intrebarea mea apare ca rezultat a unor informatii contradictorii. Am inteles ca legislatia curenta cere ca in termen de 6 luni permisul strain sa fie preschimbat in unul national, dar Conventia de la Viena doar recomanda preschimbarea permisului dupa 1 an de zile, fara a impune acest lucru. Pana la urma, care este termenul in care pot conduce fara a fi sanctionat? Va rog, corectati-ma daca am interpretat ceva gresit. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения
3 октября 2021