Cat timp imi permite legea sa conduc pe teritoriul Republicii Moldova cu un permis de conducere strain?

02 october 2021 1034

Buna ziua. Cat timp imi permite legea sa conduc pe teritoriul Republicii Moldova cu un permis de conducere strain? Sunt cetatean al RM, iar tara care a eliberat permisul de conducere este membra a Conventiei de la Viena privind circulatia rutiera. Intrebarea mea apare ca rezultat a unor informatii contradictorii. Am inteles ca legislatia curenta cere ca in termen de 6 luni permisul strain sa fie preschimbat in unul national, dar Conventia de la Viena doar recomanda preschimbarea permisului dupa 1 an de zile, fara a impune acest lucru. Pana la urma, care este termenul in care pot conduce fara a fi sanctionat? Va rog, corectati-ma daca am interpretat ceva gresit. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Legal consultant
  • Other violations
03 october 2021