Acord pentru plecarea copilului peste hotare

1 октября 2019 12

Buna ziua. Cat ma va costa daca fac procura pentru ca sa plece copilul meu cu alta persoana in Ucraina?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de... mai detaliat destinaţie.

2 октября 2019