Acord pentru plecarea copilului peste hotare

01 october 2019 12

Buna ziua. Cat ma va costa daca fac procura pentru ca sa plece copilul meu cu alta persoana in Ucraina?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de... mai detaliat destinaţie.

02 october 2019