Am luat mai multe credite

4 сентября 2022 225

Buna ziua. Am luat mai multe credite de la companii nebancare in suma totala de 4.000 €. Pentru ca nu am putut sa le rambursez, am plecat la munca peste hotare. Acasa imi vin scrisori de la creditori. E posibil sa aiba loc judecata fara mine si sa fiu condamnat penal pentru nerambursarea creditelor?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Адвокат-стажер

Bună, din circumstanțele pe care le spuneți nu există nici un temei pentru tragere la răspundere penală, dar veți fi obligat prin intermediul instanței de judecată să returnați datoria acumulată (datoria de bază+penalități). Nu vreau să vă ofer un pronostic dramatic, dar în asemenea situații se aplică sechestre pe mijloacele... mai detaliat financiare din conturile bancare și pe bunurile imobile și mobile, care le aveți în proprietate. Sugestia mea e ca la prima posibilitate, când vă întoarceți în RM, să încercați să încheiați un acord cu creditorii dvstra pentru a minimaliza penalitățile acumulate, însă să nu fie prea târziu)

8 сентября 2022