Angajat in stare de ebrietate

6 июля 2018 119

Buna. Un angajat s-a prezentat la serviciu in stare de ebrietate. A fost solicitată interventia poliției. Actul de constatare a laboratorului şi procesul verbal emis de poliţie a fost primit peste o saptamână. Angajatul refuză să iasă la contact. Ce fac? La care art.din CM fac trimitere? Cum procedez legal pentru a-l concedia?

Jurist comments 1

Marina Bzovii
  • Адвокат-стажер

Tatiana, trebuie să țineți cont de procedura disciplinară prevăzută de Art. 206 - 210 din Codul Muncii. Temeiul concedierii este prevăzut de Art. 86, însă este important să respectați procedura concedierii. Găsiți un răspuns similar găsiți aici:
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/concedierea-salariatului

6 июля 2018