Are dreptul executorul să aplice sechestru pe bunurile părinților, doar pentru că eu am viză de reședință în apartamentul lor

2 июня 2022 281

Bună ziua. Eu am un credit luat la bancă, pe care nu l-am achitat. A avut loc judecata. Poate executorul să aplice sechestru pe bunurile mobile sau imobile ale părinților? Eu nu am niciun fel de bunuri în apartamentul părinților, doar viza de resedință. Executorul a trimis scrisoare că va veni ca să le evalueze bunurile materiale.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Dimu.

Executorul judecătoresc nu are dreptul să sechestreze bunurile altor persoane decât doar a Dvs. Viza de reședință nu vă dă nici un drept. Puteți contesta acținile executorului în instanța judiciară.

4 июня 2022