Are dreptul executorul să aplice sechestru pe bunurile părinților, doar pentru că eu am viză de reședință în apartamentul lor

02 june 2022 281

Bună ziua. Eu am un credit luat la bancă, pe care nu l-am achitat. A avut loc judecata. Poate executorul să aplice sechestru pe bunurile mobile sau imobile ale părinților? Eu nu am niciun fel de bunuri în apartamentul părinților, doar viza de resedință. Executorul a trimis scrisoare că va veni ca să le evalueze bunurile materiale.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Legal consultant
  • Other violations

Bună ziua Dimu.

Executorul judecătoresc nu are dreptul să sechestreze bunurile altor persoane decât doar a Dvs. Viza de reședință nu vă dă nici un drept. Puteți contesta acținile executorului în instanța judiciară.

04 june 2022