Bucatarie la comanda facuta defectuos

27 сентября 2022 30

Buna ziua. Am contractat o companie pentru producerea si instalarea mobilei de bucatarie. La livrare, am constatat ca lucrarea este facuta necalitativ, chiar cu defecte (elemente rupte, marimi gresite etc.). Ce pot sa fac in acest caz? Am dreptul sa chem politia ca sa intocmeasca un proces verbal de constatare a tuturor defectiunilor, ca eventual sa pot apela la instanta de judecata? Bucataria nu a fost inca instalata.

Jurist comments 2

Mihail Lavric
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, poliția în cazul de față nu este competentă, puteți să solicitați serviciile unui expert sau specialist, fie un executor judecătoresc care poate să constate faptele obiectiv, însă fără a se expune prin concluzii. Sugestia mea e totuși să vă adresați la un specialist/expert pe asemenea domeniu.

28 сентября 2022
  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna ziua! Puteti chiar la Compania cu care ati contractat sa va adresati cu o plingere si sa constati prin foto neajunsurile si lucrarea efectuata necalitativ. Cereti de la dinsii inlaturarea defectelor din contul lor. In caz contrar prin instanta de judecata.

28 сентября 2022