Ce acte trebuie sa fac ca sotia sa poata conduce legal automobilul pe care il detin cu drept de proprietate?

6 сентября 2021 25

Buna ziua. Detin un automobil cu drept de proprietate. Vreau ca si sotia mea sa poata conduce acesta masina. Este nevoie sa-i fac procura sau e de ajuns sa fie indicat in asigurarea RCA un numar nelimitat de persoane?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Ca să conducă, e necesar de permis și pașaportul tehnic, atît,

RCA ar fi bine să fie inclusă ca să fie acoperit riscul asigurat, dar acest fapt nu oferă temei de a conduce ci e vorba doar de asigurare.

7 сентября 2021