Ce acte trebuie sa fac ca sotia sa poata conduce legal automobilul pe care il detin cu drept de proprietate?

06 september 2021 25

Buna ziua. Detin un automobil cu drept de proprietate. Vreau ca si sotia mea sa poata conduce acesta masina. Este nevoie sa-i fac procura sau e de ajuns sa fie indicat in asigurarea RCA un numar nelimitat de persoane?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Ca să conducă, e necesar de permis și pașaportul tehnic, atît,

RCA ar fi bine să fie inclusă ca să fie acoperit riscul asigurat, dar acest fapt nu oferă temei de a conduce ci e vorba doar de asigurare.

07 september 2021