Ce drepturi are tatal copiilor, daca parintii nu sunt casatoriti?

7 августа 2022 133

Buna! Nu sunt casatorita cu tatal celor doi copii ai mei. Primul copil nu poarta numele lui, pe cand cel de-al doilea poarta numele tatalui. Vrem sa ne despartim, dar el nu vrea sa-mi dea copiii. Imi spune ca eu pot sa plec, dar copiii nu-i pot lua cu mine. Ajutati-ma, va rog! Ce pot sa fac in acest caz? Ce drepturi are el in privinta copiilor? Poate sa-mi ia copiii?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Elena, tata copilului, care poartă numele lui e tată biologic, el are drepturi egale ca și DVS. Instanța de judecată decide cu cine rămâne copii și cine plătește pensia alimentară.

8 августа 2022